Ellerimizi Yıkamak Neden Önemli?

Ellerimizi Yıkamak Neden Önemli?

Ellerimizi Yıkamak Neden Önemli? Sağlık alışkanlık tavsiyelerine göz atın. Lysol'un rehber içerikleri ile hemen öğrenin.

Banner

Elleri temiz tutmak, mikropların yayılmasını önlemek ve hastalığa yakalanmamak için en etkili yöntemlerden biridir.

Ellerinizi her zaman temiz tutmanın neden önemli olduğunu sizler için listeledik.

Mikroplar her yerdedir. Banyo gibi bazı yerler mikroplar için bariz suç mahalleri olsa da; bakterilerin pusuya yattığı ve daha az akla gelen başka alanlar da vardır. Örneğin çocukların dokunduğu kapı kolları, bilgisayarlar ve kütüphaneler gibi ortak kullanım alanları virüslerin sıkça rastlandığı yerlerdir. 

Mikroplar dayanıklıdır. Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi’ne (CDC) göre mikroplar, dokunduğunuz herhangi bir yüzeyde 2 saatten fazla yaşayabilirler.

Mikroplar çok kolay bulaşır. Çocuklar bir aradayken oyuncaklarını ve atıştırmalıklarını paylaşarak veya ışık düğmeleri ve kapı kolları gibi ortak kullanım alanlarındaki yüzeylere dokunarak çok sayıda mikroba maruz kalırlar.

Hapşırıkla birlikte havaya çok sayıda küçük mikrop damlası ve patojen yayılır. Çocuklarınıza, hapşırırken ellerinden ziyade dirseklerinin içini veya tek kullanımlık mendil kullanmayı öğretin. El yıkamak, hastalanma ihtimaline karşı alınması gereken ilk önlemdir. Oyuncaklardaki veya yiyeceklerdeki mikroplarla temas ettikten sonra çocuklar sık sık ellerini yüzlerine götürebilir. Yemek ve oyun vaktinden sonra elleri yıkamak mikroplardan korunmak için çok önemlidir.

Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi (CDC), el yıkamanın dünya çapında hastalıkların yayılmasını önlemek için en etkili yollardan biri olduğunu söylemektedir. Çocuklarınızı hastalıklardan korumak için onlara el yıkamanın önemini anlatın.

"Biyositleri güvenli kullanınız. Kullanmadan önce her zaman ürün etiketini ve kullanım talimatlarını okuyunuz.”