Soğuk Algınlığına Nasıl Yakalanırsınız?

Soğuk Algınlığına Nasıl Yakalanırsınız?

Evinizde grip veya soğuk algınlığı salgını yaşanmasını istemiyorsanız grip ve soğuk algınlığına neden olan mikropların nerelerde saklandığını bilmenizde fayda var. Hemen öğrenin.

alt

İnsanların soğuk algınlığına yakalanmalarının temel sebebi virüse maruz kalmalarıdır. Hastalığa sebep olan virüslere maruz kalmanın ise birçok yolu vardır.  WebMD’ye (https://www.webmd.com/cold-and-flu/features/killing-flu-germs-what-works) göre, virüslerin sıklıkla bulaştığı kapı kolu veya klavye gibi eşyalara dokunduktan sonra elimizi ağzımıza veya burnumuza sürmemiz virüs kapmamızın en büyük nedenlerinden biri. Bağışıklık sistemimiz bir şeylerin ters gittiğini hissettiğinde bütün zararlı mikroplara saldırır, bu da vücudumuzu çok yorar. Soğuk algınlığı ve gribe sebep olan virüsler bazı yüzeylerde 48 saate kadar yaşamaya devam edebilir yani evinizde sandığınızdan daha da uzun süre yaşayabilirler. Evinizde grip veya soğuk algınlığı salgını yaşanmasını istemiyorsanız grip ve soğuk algınlığına neden olan mikropların nerelerde saklandığını bilmenizde fayda var.

 

Mikropların saklandıkları yerler:

·   Bilgisayar klavyesi

·   Kapı kolları

·   Çatal, bıçak ve kaşıklar

·   Musluklar (çok sık kullanılan musluklarda santimetre başına yaklaşık 229.000 mikrop bulunur.)

·   Çalışma masaları (santimetre kare başına neredeyse 21.000 mikrop)

·   Mutfak lavabosu

·   Yürüyen merdiven bandı

·   Alışveriş arabaları

·   Elektrik düğmeleri

·   Uzaktan kumandalar

·   Oyuncaklar

·   Kalemler

·   Umumi tuvaletler

·   Uçaklar

 

Umumi tuvaletler, asansörler gibi halka açık alanların mikroplarla kaplı olduğunu ve soğuk algınlığı veya grip olmanıza neden olabileceğini düşünmek (https://www.webmd.com/a-to-z-guides/features/12-places-germs-lurk#1) yanlış olmaz. Ellerinizi yıkamak hastalık kapma riskinizi %21 azaltır. Bu yüzden tuvalete gittikten sonra el sabunuyla ellerinizi en az 20 saniye boyunca yıkayın. Ayrıca gözünüze, burnunuza ve ağzınıza dokunmadan önce de ellerinizi yıkamayı unutmayın.

 

Evinizdeki yüzeyleri Lysol Dezenfektan Sprey ile talimatlara uyarak dezenfekte ederek mikropların %99.9’unu yok edebilirsiniz. Mikrop avına çıktığınızda komodinleri ve oyun kumandalarını da temizlemeyi unutmayın. Nasıl soğuk algınlığına yakalandığınızı anlaması güç gelse de sağlıklı bir yaşam sürdürmek için önlemlerinizi alarak riski en aza indirebilirsiniz.

"Biyositleri güvenli kullanınız. Kullanmadan önce her zaman ürün etiketini ve kullanım talimatlarını okuyunuz.”