Gripten Korunmak İçin 7 İpucu

Gripten Korunmak İçin 7 İpucu

Gripten Korunmak İçin 7 İpucu Nedir? Kış aylarında gripten nasıl korunacağınızı öğrenmek için içeriğimize göz atın.

alt

Grip sezonu mikroplara karşı adeta bir savaş zamanıdır. Gözle görülmez, orada sinsice oturur, bir el yaklaşmasını beklerler ve sonra BAM! Siz veya çocuklarınız öksürmeye başlayana kadar genelde iş işten geçmiş olur. Belirti göstermeye başladığınız anda, zaten bulaşıcısınız demektir. Grip virüsünden tam anlamıyla nasıl korunacağınızı mı merak ediyorsunuz? Aşağıdaki maddeleri okuyabilirsiniz.

 

Neler Yapabilirsiniz?

 

Grip virüsüne karşı en iyi savunmanız, iyi bir saldırıdır. Ellerinizi düzenli olarak yıkamaya ek olarak, burada grip virüsünün size ve ailenize ulaşma şansı bile yakalayamadan ondan kurtulmak için gerekli birkaç tüyo bulabilirsiniz.

 

1. Sarılmaktan ve el sıkışmaktan kaçının.

Bu size biraz asosyallik gibi görünse de gripten korunma konusunda çok işinize yarayacak. Yakın temastan kaçının, özellikle de hasta olan insanlarla. Siz ellerinizi düzenli ve titizce yıkayan bir insan olsanız bile, el sıkıştığınız insanın da sizin gibi olup olmadığını nasıl bilebilirsiniz?

 

2. Hastaysanız evden çıkmayın.

Patronunuza işinize bağlı olduğunuzu göstermek için sert çocuğu oynamaya kalkmayın. Hastaysanız, evde kalın! Angarya işler veya son dakika ev işleri yapmak yok. Yatakta kalın ve hastalığın yayılmasını önleyin.

 

3. Su şişelerinizi ve bardaklarınızı her kullanımdan sonra yıkayın.

 Bu gözden kaçırması kolay bir adım. Çoğu zaman “ne zararı olabilir ki?” diyerek, spor salonunda aynı su şişesini veya komodinimizde aynı bardağı kullanırız. Ama, hastaysanız bu çok zararlı olabilir. Hastayken aynı şişe ve bardağı kullanmak mikropların daha uzun süre yaşamasına olanak tanır ve iyileşme sürecinizi yavaşlatır. Bardak ve şişelerinizi yıkamak başkalarının da mikrobu kapma riskini azaltır. Böyle demişken…

 

4. Paylaşmayın. Anaokulunda öğrendiğiniz her şeyi unutun.

Grip sezonu bencil olma zamanıdır. Bardak çatal paylaşmayı bir kenara bırakın, kumanda ve iPadler gibi ortak eşyaları bile her kullanımdan sonra iyice sildiğinizden emin olun. Eğer çocuklarınızdan biri hastaysa, kardeşleriyle aynı tableti kullanmadığından emin olun.

 

5. Kendinizle ilgilenin.

Hepimiz sağlıklı beslenip yeterli uykuyu almayı deneriz, ama yoğun tempolarda yapmamız gereken şeyleri aslında her zaman yapamayabiliyoruz. Ailenizin her şeyiyle ilgilenirken kendinize zaman ayırmayı da unutmayın. Grip sezonunda kendinizle ilgilenmek önemlidir, özellikle de vücudunuzdan uyarı sinyalleri almaya başladıysanız! Güçlü bir bağışıklık sistemi gripten korunmak için en büyük şansınız.

 

6. Grip aşısı olun!

Birçok bilimsel araştırma grip aşısının sizin için güçlü bir savunma mekanizması oluşturduğunu gösteriyor. Yani 10 dakika sürecek küçücük bir iğne sizi belki bir hafta, belki daha fazla kötü hissetmekten kurtaracak.

 

7. Daha çok bilgi edinin.

Evinizi temizlerken mikroplarla savaşınızda daha etkili olmak için onlar hakkında gerçekleri bilmeniz çok önemlidir.

 

- Soğuk algınlığı ve grip mikropları yüzeylerde iki güne kadar yaşayabilir.

 

- Grip virüsü ısıya duyarlıdır ve soğuk yerlerde daha çabuk çoğalır. Genelde geniz yolunda başlayıp oradan vücudunuza yayılır.

 

- Enterovirüsler, grip virüslerinden farklı olarak genellikle Temmuz – Ekim ayları arasında saldırıya geçer ve özellikle yaz sıcakları düşmeye başladığında etkilidirler.

 

- Soğuk algınlığı ve gribe yakalananların çoğu, hastalığı mikroplu ellerini gözlerine, ağızlarına veya burunlarına sürerek kapar.

 

- Grip virüsü çoğunlukla herhangi bir belirti göstermeden üç gün kuluçkada bekler.

 

 

 

Grip virüsü ve EV-D68 gibi enterovirüslerden nasıl korunacağınız cevaplanması zor bir sorudur. Ama bu küçük tüyolar sayesinde, kendinizi ve ailenizi grip virüsünden koruma yolunda bir adım atmış olacaksınız.

"Biyositleri güvenli kullanınız. Kullanmadan önce her zaman ürün etiketini ve kullanım talimatlarını okuyunuz.”