Gripten Korunma Yöntemleri: Evde Gripten Nasıl Kurtulursunuz?

Gripten Korunma Yöntemleri: Evde Gripten Nasıl Kurtulursunuz?

Gribi önlemek için dört dörtlük bir yol olmasa da, sizin için evde gripten kurtulabilmeniz adına birkaç tavsiye derledik. Lysol'un rehber içeriğine göz atın.

alt

Doktorlar her zaman “hastaysanız, evde kalın!” der. Bu bulaşıcı grip ve soğuk alınganlığı bakterilerinin yayılmasını önleyecek bir tavsiye olsa da, aileniz ile yaşıyorsanız tam bir felaket olabilir. İhtiyacınız olan en son şey sizinle birlikte tüm ailenizin de hasta olmasıdır. Gribi önlemek için dört dörtlük bir yol olmasa da, sizin için evde gripten kurtulabilmeniz adına birkaç tavsiye derledik.

 

1. Sigara İçmeyin

Sigarayı bırakmak için bir diğer sebep, bağışıklığınızı düşürmesidir. İstatistikler çok sigara içen insanların, içmeyenlere göre çok daha sık grip olduğunu ve hastalığı çok daha ağır geçirdiklerini gösteriyor. Sigara içmek geniz yolunuzu kurutur ve siliyanıza zarar verir – siliya burnunuzun içinde bulunan ve mikropları yakalayan küçük tüylerdir. Sigara dumanı olan yerlerde durmak bile soğuk algınlığı ve gribe yakalanma riskinizi artırır.

 

2. Bol Bol Sebze Tüketin

Vitaminleri bir kenara bırakın ve kendinize bir salata yapın. Yeşil sebze tüketmek bağışıklığınızı güçlendirir ve gribe karşı korur. Bitkilerde bulunan fitokimyasallar, vücudunuz için, hap formundaki vitaminlerin yarışamayacağı miktarda besin ve vitamin sağlar. Sebzeleriniz ne kadar renkli ise, antioksidan özellikleri de o kadar fazladır. Bu yüzden gripten korunmak için o koyu yeşil, kırmızı ve sarı sebzeleri çıkarın.

 

3. Ellerinizi Yıkayın

Ellerinizi sabun ve ılık su ile olabildiğince sık yıkayın. Bulunduğunuz ortamda sabun ve suya erişiminiz yoksa, alkol bazlı bir dezenfektan tercih edin. Bu adım özellikle yemek yemeden önce ya da hapşırdıktan, öksürdükten veya burnunuzu sildikten sonra çok önemlidir. Sıklıkla, ellerimizin gün içinde ne kadar çok sayıda ortak eşyaya dokunduğunu fark etmeyiz. Ellerinizi düzenli olarak yıkamak, grip sezonu olmasa bile bakteri yayılımını durdurmanın etkili bir yoludur.

 

4. Eşyaları ve Yüzeyleri Temiz Tutun ve Dezenfekte Edin

Araştırmalar, grip ve soğuk algınlığı bakterilerinin yüzeylerde 8 saate kadar hayatta kalabildiğini gösteriyor. Gripten etkili bir şekilde korunmak için, ortak eşyaları ve yüzeyleri günlük olarak temizleyin. Bu yüzeylere kapı kolları, tabletler, tezgahlar, kumandalar, sifon, komidinler ve aklınıza gelebilecek pek çok şey dahildir. Hazır lafı açılmışken, telefonlarınızı da unutmayın!  Mikropların evinizde uzun süre barınmasını önlemek için evinizdeki ortak yüzeyleri antibakteriyel bir mendil ile rutin olarak temizleyin.

 

5. Burnunuzu ve Ağzınızı Kapatın – Ama Ellerinizle Değil

Hapşırırken mutlaka ağzınızı ve burnunuzu kapatın ve çocuklarınıza da aynısını yapmayı öğretin. İlk tercih her zaman peçete olsa da yanınızda peçete yoksa doktorlar peçete yerine dirsek veya kolunuzu kullanmanızı tavsiye eder. Bakteriler avuç içinizde 3 saate kadar hayatta kalabilir, bu yüzden hapşırırken elleri kullanmak tehlikelidir. Kıyafetinizin kumaşı virüs damlacıklarının yayılımını durduracağı için ve dirseğinizin iç tarafı nadiren başka yüzeylere değdiği için bu yöntem mikropların yayılımını etkili bir şekilde önler.

 

6. Evinizi Havalandırın ve Güneş Işığı Alın

Kış mevsimi, birçok nedenden dolayı soğuk algınlığı ve grip sezonu olarak düşünülse de, aslında bu mevsiminin grip mevsimi olmasının en büyük nedenlerinden biri: kışın hava akışı olmaması ve içerideki havanın mikroplarla dolmasıdır. Eviniz biraz soğusa bile pencerelerinizi açın ve evinize temiz hava girmesini sağlayın. Ayrıca güneş de çok iyi bir dezenfektandır. Pencereleriniz güneşten gelen UV ışınlarının büyük bir kısmını engelleyecek şekilde tasarlanmıştır. Fakat güneş yanıklarına neden olan o UV ışınları; cildiğinize verdiği zararın aynısını virüs, bakteri ve diğer mikroorganizmalara da verir.

 

"Biyositleri güvenli kullanınız. Kullanmadan önce her zaman ürün etiketini ve kullanım talimatlarını okuyunuz.”