Çocuklarınızın Eve Mikrop Getirmesini Önlemenin 4 Yolu

Çocuklarınızın Eve Mikrop Getirmesini Önlemenin 4 Yolu

Çocuklar ve mikroplar günlük hayatta sık sık karşılaşırlar. Sizde çocuklarınız ve aileniz için temiz bir ev ve sağlıklı bir hayat istiyorsanız bu ipuçlarına göz atın!

alt

Sırt çantası, beslenme çantası, ceketler…

Okul gününün sonunda çocuğunuz eşyalarını yanında getirirken, davetsiz bir misafirin onunla birlikte gizlice eve girmediğinden emin olun.

 

Okullar, sınıfları ve ortak kullanım alanlarını temiz ve steril tutmak için ellerinden gelen her şeyi yapar. Ancak her gün birçok çocuğun saatlerce aynı yerlerde bulunmasından dolayı bu alanlarda mikropların üremesi kaçınılmazdır.

 

Bir ebeveyn olarak, çocuklarınızın (ve sınıf arkadaşlarının) mikrop yaymasını önlemelerine yardımcı olmak için yapabileceğiniz pek çok şey vardır.İşte size birkaç ipucu:

 

1: Ellerinizi gün içinde sık sık yıkayın

 

Çocuğunuz tuvaletten çıktıktan sonra ellerini yıkaması gerektiğini biliyor olabilir. Peki bunun dışında günde kaç kere ellerini yıkıyor? Düzenli el yıkama, mikropları kontrol altına almanın ve soğuk algınlığı, grip ve diğer bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlemenin en etkili yoludur.

 

Öncelikle, çocuğunuzun ellerini nasıl yıkaması gerektiğini bildiğinden emin olun. İki elini de bileklerine kadar köpürterek yıkamasını sağlayın. Ellerini iyice durulamasının ve kurutmasının ne kadar önemli olduğunu vurgulayın.

 

Çocuğunuzu yemek yedikten sonra, grup aktiviteleri ve oyun zamanlarından sonra, yani başka bir çocukla bir şeyler paylaştıktan sonra da el yıkama alışkanlığı edinmesi için teşvik edin. Paylaşmaktan bahsetmişken...

 

 

2: (Bazen) paylaşmamak güzeldir

 

Paylaşmak çocuklar için iyidir, tabi paylaştıkları şey mikropları olmadığı sürece. Sınıflarda mikroplar; oyuncaklar, resim malzemeleri ve sınıf kalemtıraşı gibi, tüm çocukların paylaştığı eşyalar üzerinde bulunur. Çocuğunuz için, başkalarıyla paylaşmayacağı bir kişisel malzeme seti temin edebilirsiniz.

 

Çocuğunuza sınıf arkadaşlarıyla yiyecek, atıştırmalık veya içecek paylaşmaması gerektiğini hatırlatın. Su çeşmeleri mikrop barındırmaya yatkın olan alanlardan bir diğeridir. Mümkünse çocuğunuz okula giderken yanında kendine ait bir su şişesi bulunsun.

 

3: Ufak ufak burun çekmeyle başlayan hastalık

 

Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar sınıf içinde hızla yayılabilir. Ancak burnunu çeken çocuğunuzun hasta olmaya başladığını zamanında anlarsanız, bir hafta boyunca hasta bir çocukla ilgilenmek zorunda kalmazsınız. Çocuğunuza öksürürken ve hapşırırken ağzını elleriyle değil, kâğıt mendil ile örtmesi gerektiğini öğretin. Çocuğunuzu sağlıklı kalması için mendiller ve el dezenfektanı gibi doğru malzemelerle okula gönderin.

 

Çocukların öksüren veya hapşıran diğer öğrencilerden uzak durması ve hasta olduklarında evde kalmaları önemlidir. Hasta oldukları zaman sınıfa gelen çocuklar sadece arkadaşlarına mikrop bulaştırmakla kalmazlar, aynı zamanda kendi hastalıklarının daha da ilerlemesine veya iyileşme süreçlerinin uzamasına neden olabilirler.

 

4: Mikroplara ev cephesinden saldırın

 

Sağlıklı kalmak, evde öğretilebilecek bir alışkanlıktır. Bir ebeveyn olarak masalar, tezgâhlar,kapı kolları ve ışık düğmeleri gibi sık dokunulan yüzeyleri özenle temizleyerek mikropların yayılması ile savaşmaya yardımcı olabilirsiniz. Mikropların eve girmesini önlemek için çocuğunuzun okuldan eve getirdiği sırt çantası gibi yumuşak yüzeyli eşyaları dezenfekte edebilirsiniz.

 

Sağlıklı kalmak için sizinle paylaştığımız mikroplarla mücadele ipuçlarını uygulayarak, hiç bitmeyen okul nezlelerini veya adeta bir korkulu rüya olan grip hastalığını yayılmasını önlemeye yardımcı olabilirsiniz.

"Biyositleri güvenli kullanınız. Kullanmadan önce her zaman ürün etiketini ve kullanım talimatlarını okuyunuz.”