Çocuklarınızı Mikroplardan Korumak İçin 4 Öneri | Lysol

Çocuklarınızı Mikroplardan Korumak İçin 4 Öneri | Lysol

Çocuklarınızı Mikroplardan Korumak İçin 4 Öneri. Lysol'un rehber içerikleri ile hemen öğrenin.

alt

Sırt çantası, beslenme çantası, ceketler… 

 

Okul gününün sonunda çocuğunuz eşyalarını yanında getirirken, davetsiz bir misafirin onunla birlikte gizlice eve girmediğinden emin olun. 


Okullar; sınıfları ve ortak kullanım alanlarını temiz ve hijyenik tutmak için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Ancak her gün birçok çocuğun saatlerce aynı yerlerde bulunmasından dolayı bu alanlarda mikropların üremesi kaçınılmazdır. 


Bir ebeveyn olarak, çocuklarınızın mikroplardan korumasına yardımcı olmak için yapabileceğiniz pek çok şey vardır. İşte size, çocuklarınızın okulda olabildiğince sağlıklı olmasını sağlamanız ve mikropların evinize girerek ailenizin geri kalanına bulaşmasını önlemeniz için birkaç ipucu: 

 

Elleri gün içinde sık sık yıkamakÇocuğunuz tuvaletten çıktıktan sonra ellerini yıkaması gerektiğini biliyor olabilir. Peki bunun dışında günde kaç kere ellerini yıkıyor? Düzenli el yıkama, mikropları kontrol altına almanın ve soğuk algınlığı, grip ve diğer bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlemenin en etkili yoludur. 


Öncelikle, çocuğunuzun ellerini nasıl yıkaması gerektiğini bildiğinden emin olun. Su ve sabun ile iki elini de bileklerine kadar köpürterek yıkamasını sağlayın. Ellerini iyice durulamasının ve kurutmasının ne kadar önemli olduğunu vurgulayın. 


Çocuğunuzu yemek yemeden önce, yemek yedikten sonra, grup aktiviteleri ve oyun zamanlarından sonra, yani başka bir çocukla bir şeyler paylaştıktan sonra da el yıkama alışkanlığı edinmesi için teşvik edin. Paylaşmaktan bahsetmişken... 

 

(Bazen) paylaşmamak güzeldirPaylaşmak çocuklar için iyidir, tabi paylaştıkları şey mikropları olmadığı sürece. Sınıflarda mikroplar; oyuncaklar, resim malzemeleri ve sınıf kalemtıraşı gibi, tüm çocukların paylaştığı eşyalar üzerinde bulunur. Çocuğunuz için, başkalarıyla paylaşmayacağı bir kişisel malzeme seti temin edebilirsiniz. 


Çocuğunuza sınıf arkadaşlarıyla aynı yiyecek ve içecekleri paylaşmaması gerektiğini hatırlatın.  Kendisine ait bir su şisesi bulunsun.  

 

Ufak ufak burun çekmeyle başlayan hastalıkSoğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar sınıf içinde hızla yayılabilir. Ancak burnunu çeken çocuğunuzun hasta olmaya başladığını zamanında anlarsanız, daha çabuk iyileşmesi için daha hızlı önlem alabilirsiniz. Çocuğunuza öksürürken ve hapşırırken ağzını elleriyle değil kâğıt mendil ile örtmesi gerektiğini öğretin. 


Çocukların öksüren veya hapşıran diğer öğrencilerden uzak durması ve hasta olduklarında evde kalmaları önemlidir. Hasta oldukları zaman sınıfa gelen çocuklar sadece arkadaşlarına mikrop bulaştırmakla kalmazlar, aynı zamanda kendi hastalıklarının daha da ilerlemesine veya iyileşme süreçlerinin uzamasına neden olabilirler. 

 

Mikroplara ev cephesinden saldırınSağlıklı kalmak, evde öğretilebilecek bir alışkanlıktır. Bir ebeveyn olarak masalar, tezgâhlar ve kapı kolları ve ışık düğmeleri gibi sık dokunulan yüzeyleri özenle temizleyerek mikropların yayılması ile savaşmaya yardımcı olabilirsiniz. Mikropların evdeki diğer kişilere yayılmasını önlemek için çocuğunuzun okuldan eve getirdiği sırt çantası gibi yumuşak yüzeyli eşyaları dezenfekte edebilirsiniz. 


Sağlıklı kalmak için sizinle paylaştığımız mikroplarla mücadele ipuçlarını uygulayarak, hiç bitmeyen okul nezlelerini veya adeta bir korkulu rüya olan grip hastalığını önleyebilirsiniz. 

"Biyositleri güvenli kullanınız. Kullanmadan önce her zaman ürün etiketini ve kullanım talimatlarını okuyunuz.”