Bakterilerle Savaşmak

Bakterilerle Savaşmak

Vücudunuzdaki sindirim sisteminden tutun da evinizin içine kadar her yerde bakteriler bulunur. Bakterilerin ne olduğuna, nasıl yayıldığına ve Lysol ürünleriyle kötü bakterilerden nasıl kurtulabileceğinize hep birlikte bir göz atalım.

Bakterilerle Savaşmak

Vücudunuzdaki sindirim sisteminden tutun da evinizin içine kadar her yerde bakteriler bulunur. Bakterilerin ne olduğuna, nasıl yayıldığına ve Lysol ürünleriyle kötü bakterilerden nasıl kurtulabileceğinize hep birlikte bir göz atalım.

Bakteri Nedir?

Bakteri bir mikrop türüdür. Çıplak gözle görülemeyen ve birçok farklı ortamda yaşayabilen küçük, canlı hücrelerdir. İnsan vücudu, evinizdeki yüzeyler ve hatta su ya da yiyecek gibi maddeler de dahil olmak üzere hemen hemen her yerde bulunurlar. (1)

Bakteri ve Virüs Arasındaki Fark Nedir?

Virüs de aynı bakteri gibi bir mikrop türü olsa da bakterilerin aksine virüsler insan veya hayvan gibi bir canlının üzerinde yaşamadıkları sürece hayatta kalamazlar.

Bakteriler Zararlı Mıdır?

Sizler ve aileniz için zararlı olabilecek belli başlı bakteri türleri vardır. Zararlı bakterilere maruz kalır veya temas ederseniz hastalanabilirsiniz. Zararlı bakteriler genelde boğaz enfeksiyonu, stafilokok enfeksiyonu ve gıda zehirlenmesi gibi hastalıklara sebep olduğu için patojenik bakteri olarak adlandırılırlar. (3)

Bazı bakteri türleri çok büyük hastalıklara sebep olsa da sindirim sisteminizde veya yoğurtta bulunan bakteriler gibi zararlı olmayan bazı bakteriler de vardır. Hatta çoğu bakteri sağlığa yararlıdır ve sindirimi sağlayarak, vücudunuzun sağlıklı olmasına yardımcı olurlar. (4)

Zararlı Bakteriler Nasıl Yayılır?

Bakteriler aşağıda sıralandığı gibi birden fazla yolla yayılabilir:

 • El sıkışmak gibi insanlarla yakın temas gerektiren eylemler bakterilerin yayılmasına sebep olabilir.
 • Hasta bir insan öksürdüğünde veya hapşırdığında havaya saçılan damlacıklar yoluyla bakteri yayabilir.
 • Zararlı bakteri bulaşmış bir yiyeceği tüketerek bakterinin yayılmasına neden olabiliriz.
 • Bazı bakteri türleri ev eşyalarında veya yüzeylerde saatlerce yaşayabilir. Bu yüzeylere dokunmak bakterilerin yayılmasına neden olur.

Evdeki Bakteriler

Bakteriler çıplak gözle görülmediği için, evinizde bakteri kaynayan birçok yer olduğunu unutabilirsiniz. Mutfak ve banyo, evimizde en fazla potansiyel kötü bakteriye ev sahipliği yapan yerlerdir. Araştırmalara göre klozet, bulaşık süngeri, küvet ve mutfak lavabosu, santimetrekare başına düşen bakteri miktarına bakıldığında listenin en üst sıralarında yer alırlar. (5)

Buralarda bulunan bütün bakteriler zararlı olmasa da evinizde yaşayan ve sizi hasta edebilecek birkaç bakteri türü vardır.

Bunlara:

 • Stafilokok aureus
 • Maya ve küf
 • Salmonella
 • Koli basili dahildir. (6)

İhtiyaç duyduğu besinlere ve ortama sahip olduğu sürece, bakteriler her 20 dakikada bir bölünerek çoğalabilirler. Bu yüzden zararlı bakterilere maruz kaldıktan hemen sonra hastalık belirtileri göstermeye başlarsınız. (6) Doğru temizlik ve dezenfeksiyon ürünlerini kullanarak düzenli ve etkili bir temizlikle, yukardaki gibi hastalıklara sebep olan zararlı bakterilerden ailenizi koruyabilirsiniz.

Antibakteriyel Ne Demek?

En basit haliyle, bakterileri öldüren veya büyüme ve çoğalmalarını engelleyen her şey antibakteriyeldir. (7)

Antibakteriyel Ürünlerin Evinizde Ne Gibi Faydaları Vardır?

Zamanınız kısıtlı olduğunda etrafı hızlıca toparlayıp birkaç yeri de sildiğinizde çok iş yapmış gibi hissedebilirsiniz. Fakat evinizde en çok bakteri bulunduran yerlerde, zararlı bakterilerin yaşamadığından emin olmak için evi daha detaylı temizlemek gerekir. İşte burada devreye antibakteriyel ürünler girer.

Antibakteriyel özelliği bulunan temizlik ürünleri bakterileri yok etmeye ve çoğalmalarını engellemeye yardımcı olarak size ve ailenize ekstra koruma sağlar. Talimatlara uygun şekilde kullanıldığında, Lysol antibakteriyel temizlik ürünleri evinizdeki yüzeylerde bulunan bakterilerin %99.9’unu öldürür.

Mutfaktaki Bakteriler

Ailenize yemekler hazırladığınız ve evin en önemli yeri olarak görülen mutfak, siz farkında bile olmadan birçok bakteriye ev sahipliği yapabilir. Çiğ et, çöp kutusu ve hatta meyve sebzelerde bile mutfağınızda çoğalmak üzere bekleyen bir sürü potansiyel zararlı bakteri bulunur. Bu yüzden temizlik yaparken elinizden geleni yapmanızda fayda var.

Lysol Dezenfektan Sprey kullanarak mutfağınızdaki virüs ve bakterilerin %99.9’unu yok edebilirsiniz.

 • Mutfağınızı sağlıklı ve temiz tutmak için bu ürünü tezgâhta, lavaboda, ocakta ve diğer birçok yerde kullanabilirsiniz. Kullanmadan önce mutlaka talimatları okuyun.

Banyodaki Bakteriler

Banyo aslında temizlenmek için kullandığımız yer olsa da içerideki ılık ve nemli hava bakterilerin yaşaması ve çoğalması için mükemmel bir ortam oluşturur.

*talimatlara uygun kullanıldığı sürece

 1. http://www.healthline.com/health/bacteria#Overview1
 2. https://www.healthdirect.gov.au/bacterial-vs-viral-infection
 3. http://www.healthline.com/health/bacteria#Benefits3
 4. http://www.healthline.com/health/bacteria#Types2
 5. http://www.webmd.com/a-to-z-guides/news/20070625/top-spots-for-bacteria-at-home#1
 6. http://www.healthline.com/health-slideshow/germy-places#1
 7. http://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=10215
"Biyositleri güvenli kullanınız. Kullanmadan önce her zaman ürün etiketini ve kullanım talimatlarını okuyunuz.”