Temizlik ve Dezenfeksiyon Arasındaki Fark Nedir?

Temizlik ve Dezenfeksiyon Arasındaki Fark Nedir?

Temizlik ve Dezenfeksiyon Arasındaki Fark Nedir? Dezenfeksiyonun önemini Lysol'un rehber içerikleri ile hemen öğrenin.

alt

Evinizin en gizli köşelerinde kol gezip pusuya yatıyorlar ve saldırmak için en uygun anı bekliyorlar. Hayır, bu anlattığımız korku filmlerinden bir sahne değil. Bu, mikropların gerçek yüzü. Mikrop Nedir?Mikroplar dört ana gruba ayrılan mikroorganizmalardır. Mikropların hepsi zararlı değildir.  

 

Bakteriler  

 

Virüsler 

 

Mantarlar  

 

Tek hücreliler 

 

Mikroplar, insan vücudunun hem içinde hem de dışında yaşarlar. Bunların bazıları bağırsaklarınızda bulunup sağlıklı bir sindirime yardımcı olurken; bazıları ise derinizde veya başka yüzeylerde yaşayıp farklı alanlara bulaşırlar.  

 

Vücudumuzun zinde kalmasını sağlayan ve bağışıklık sistemimizi destekleyen birçok yararlı mikrop bulunmaktadır. Fakat bunun yanı sıra zararlı mikroplar da vardır ve bunlar sağlığımız için gerçek bir tehdit oluşturup grip ve benzeri birçok hastalığa yakalanmamıza yol açabilirler. 

 

Bu sebeple ailenizin sağlığı için zararlı mikroplardan nasıl korunabileceğinizi öğrenmeniz önemlidir. İnsanlar sıklıkla evlerini temizlemek ile dezenfekte etmeyi birbirine karıştırmaktadır. Oysaki bu iki eylem arasında çok büyük fark vardır.  

 

 

Temizlik Yapmak ve Dezenfekte Etmek Arasındaki Farklar 

Temizlik:

Temizlik, nesnelerin yüzeyindeki kiri ve pisliği yok eder. Temizlik, evinizin güzel gözükmesini sağlarken konu mikroplardan arınmaya gelince çok da yeterli olmayabilir. Temizlik yapmak hastalık kapma ihtimalinizi azaltsa da, geride kalan bazı mikroplar tehdit oluşturmaya devam eder. 

 

 

Dezenfekte Etmek:

Dezenfeksiyon, nesnelerin yüzeyindeki mikropları öldürür. Lysol® Dezenfektan Sprey yüzeylerde yaşayan ve hastalığa sebep olan virüs ve antibiyotik dirençli bakterilen %99,9’unu yok eder ve ailenizi hastalıklardan korumanıza yardımcı olur. “Temizlik mi yapmalı yoksa dezenfeksiyon mu?” diye düşünmenize gerek yok çünkü cevap: Her ikisi de. Mikropların yayılma riskini azaltmanın en iyi yolu, önce yüzeylere yapışmış kir ve pisliği temizlemek ve ardından dezenfekte işlemi yapmaktır.

 

Artık “mikrop nedir?” sorusunun cevabını bildiğinize göre, Lysol® yardımıyla mikroplara karşı savaşmaya başlayabilirsiniz. 

"Biyositleri güvenli kullanınız. Kullanmadan önce her zaman ürün etiketini ve kullanım talimatlarını okuyunuz.”