Sinsi Mikroplar Banyonuzun Neresinde Saklanıyor Olabilir?

Sinsi Mikroplar Banyonuzun Neresinde Saklanıyor Olabilir?

Bakterilerin banyonuzun hangi alanlarında saklanabileceklerini ve onlarla nasıl mücadele edebileceğinizi öğrenmek için okuyun.

Banner

Yerleri süpürdünüz, lavaboyu sildiniz ve tuvaleti temizlediniz… Peki sadece bunlar banyonuzu, siz aileniz için temiz ve hijyenik tutmaya yeterli midir? Banyodaki rutubetli ve nemli koşullar, mikropların çoğalması için çok uygun yerlerdir. Bu nedenle bakterilerin sizin haberiniz bile olmadan banyonuzun hangi alanlarında saklanabileceklerini ve temizlik esnasında onlarla nasıl mücadele edebileceğinizi araştırdık.

 

Tuvalet

 

●      Tuvalet, evin en kirli yerlerini konuşurken akla gelebilecek ilk seçeneklerden olsa da, bu durum tuvaleti temizlemenin ne kadar önemli olduğu gerçeğini değiştirmez. Tuvaletinizin hijyeni için, bir tuvalet temizleyici klozet içi temizliğine uygun ürünler kullanın.

●      Klozet kapaklarını ve tuvalette oturulan alanı silmeyi unutmayın. Dezenfektan mendil ile hızlı bir silme işlemi işinizi görecektir.

●      Bakterilerin diğer banyo yüzeylerine sıçramasını önlemek için sifonu çekerken daima tuvalet kapağını kapatın.

●      Akıldan çıkması kolay olsa da, sifon düğmesini silmeyi unutmayın. Mikropların yayılmasını önlemek için bu alanı her gün dezenfektan mendille silmek iyi bir uygulamadır.

 

Diş Fırçalık ve Fırçalık Tutacağı

 

●      Yapılan araştırmalarda diş fırçalığının evdeki en mikroplu üçüncü eşya olduğu keşfedildi. Bu yüzden bu alanı temizlemeyi sakın unutmayın! Fırçalığınızın içini ve dışını düzenli olarak dezenfektanla temizleyin ve dibinde su veya kir birikmesine izin vermeyin.

●      Diş fırçalarınızı nerede tuttuğunuza dikkat edin. Diş fırçalığınız tuvalet veya lavabonun yakınındaysa, mikropların sıçrama ihtimalinin daha düşük olduğu bir alana koyun.

●      Diş fırçanızı her kullanımdan sonra iyice yıkayın ve özellikle son zamanlarda hastalık geçirdiyseniz düzenli olarak değiştirin.

 

Musluklar

 

●      Musluk, banyonuzu temizlerken dikkat etmeniz gereken diğer bir mikrop yuvasıdır.

●      Gün boyunca birçok el muslukları açıp kapatır ve bu da sayısız mikrop demektir! Musluklarınızı her gün hızlıca silmek için banyonuzda bir paket dezenfektan mendil bulundurun. Özellikle çocuklarınız yeni yeni el yıkama alışkanlığı kazanmaya başladıysa bu durum çok daha önemlidir.

●      Derinlemesine temizlik yaparken, banyoda ulaşılması zor, küçük ve garip köşeleri temizlemek için bir diş fırçası kullanmak faydalı olabilir.

 

Duşakabin

 

●      Kendi temizliğiniz için duşu kullanırsınız. Bu nedenle, bu alanın ailenizin kullanımı için hijyenik ve güvenli olduğundan emin olmalısınız.

●      Küf, bakteri ve kireç oluşumunu önlemeye yardımcı olmak için fayansları, duş kapısını ve banyo küvetini düzenli olarak dezenfektan temizleyici kullanarak fırçalayın.

●      Duş perdelerinizi çamaşır makinesinde yıkamak, küf oluşumunu daha uzun süre önlemeye yardımcı olabilir.

●      Duşunuz uzun bir süre kullanılmadıysa, kullanmadan önce bir süre musluktan sıcak su akıtın.

 

Lamba Düğmesi

 

●      Evde sürekli temas edilen yüzeylerin, büyük olasılıkla zararlı olabilecek bakterilere ev sahipliği yaptığını unutmak kolaydır.

●      Ellerinizi yıkadıktan sonra mikroplu yüzeylere dokunarak size bulaşmalarını önlemek için banyonuzun lamba düğmesini ve tüm kapı kollarını her hafta temizlediğinizden emin olun.

 

Havlular

 

●      Düzenli olarak temizlenmezlerse banyo paspasları ve havlularda küf sporları, mantarlar ve bakteriler oluşabilir.

●      Her kullanımdan sonra banyo paspasınızı ve havlularınızı kurumaları için asın.

●      Banyo paspası ve havlularınızda mikrop birikmesini önlemek için haftada bir yıkayın.

●      Çamaşırlarınızı yıkarken Lysol Antibakteriyel Hijyen Sağlayıcı eklemeyi unutmayın. Sıradan bir deterjanın öldüremeyeceği bakterileri daha soğuk suda bile öldürür.

 

Banyo Yüzeyi

 

●      Son olarak banyo zeminini haftada bir kez iyice temizleyin ve dezenfekte edin. Banyo zemininin dezenfektan etkili bir temizleyici ile temizlenmesi göz ardı edilmemelidir. Banyo zemini genelde bizim dışarıdan getirdiğimiz, saçımızdan bulaşan, nemli banyo paspaslarında oluşan, lavabo veya tuvaletten sıçrayan mikroplara ev sahipliği yapar.

 

 

İşte bu kadar. Belki banyonuzu mikroptan %100 arındırmak imkansızdır ama göz ardı edilen belli başlı alanları iyi bir dezenfektan temizleyici ile temizlemek için biraz daha zaman harcarsanız, eviniz daha uzun süre sağlıklı ve mutlu bir yer olabilir.

"Biyositleri güvenli kullanınız. Kullanmadan önce her zaman ürün etiketini ve kullanım talimatlarını okuyunuz.”