Banyo Nasıl Temizlenir?

Banyo Nasıl Temizlenir?

Banyo temizliği ile ilgili pratik ve en hijyenik yöntemleri Lysol'dan öğrenin! Banyo temizliği hakkında herşeyi şimdi öğren!

alt

Pek çok insan banyo temizleme işinden hoşlanmasa da nasıl banyo temizlendiğini bilmek, evin bu sık kullanılan alanında meydana gelen mikrop ve kir oluşumuyla mücadele etmek için çok önemlidir.

Aceleniz varken veya derinlemesine bir temizlik ve dezenfeksiyon için daha uzun zamanınız olduğu durumlarda, elinizin altında farklı temizlik rutinlerinizin olması size yardımcı olabilir.

Banyo Temizliği Ne Kadar Sürer?

Bir banyonun temizliği için gereken süre yalnızca banyonun büyüklüğüne değil, aynı zamanda nasıl dekore edildiğine, içinde ne gibi eşyalar olduğuna ve ne sıklıkla temizlik yaptığınıza göre değişir. Ufak bir düzenleme ve planlama ile 10 dakika gibi bir sürede güzel bir banyo temizliği yapabilirsiniz. Ancak, ortalama büyüklükte bir banyoda dip köşe temizlik yapmak isterseniz, bu en az 1 saatinizi alacaktır. Tabi eğer günlük olarak temizlik yaparsanız, derinlemesine temizlik yapmak da o kadar daha kısa sürecektir.

 

Hızlı Banyo Temizliği Nasıl Yapılır?

Banyonuzu ovmak için sadece 10 dakikanız varsa, işte yapmanız gerekenler:

1.  Adım: Banyonuzu nasıl temizlemeye hazır hale getirirsiniz? (1. Dakika)

Banyo temizliği söz konusu olduğunda hazırlık aşaması, temizliği çabuk bitirmenin püf noktasıdır. Bu yüzden, 10 dakikalık hızlı bir temizlik için aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız var:

·       Paspas

·       Temizlik kovası

·       Tuvalet fırçası

·       Sünger/ temizleme bezi

·       Lysol® Dezenfektan Sprey

Uyarı: Lütfen Lysol ürünlerini kullanırken ürün etiketindeki talimatlara uyunuz.

 

2. Adım: Tuvalet Nasıl Temizlenir? (2-3. Dakika)

- Tuvaletinizi temizleyici ürün ve tuvalet fırçası ile fırçalayın,

- Temizleyici ürünü durulamadan önce bir süre bekletin.

- Temizlik bezi yardımıyla klozet kapağını, altını ve tuvaletin arkasını hızlıca silin.

- Son adım olarak virüs ve bakterilerden kurtulmak için Lysol® Dezenfektan Sprey kullanın.

 

3. Adım: Duş ve Banyo Küveti Nasıl Temizlenir? (4-7. Dakika)

- Seçtiğiniz bir temizleyici ile fayanslarınızın ve banyo küvetinizin tamamını temizleyin.

- Kirlerden kurtulmak ve ışıltılı bir görünüm için banyo fayanslarınızın aralarını temizlediğinizden emin olun.

- Lysol Dezenfektan Sprey ile dezenfekte edin. Böylelikle küflenmeyi bir haftaya kadar önleyin.

 

4. Adım: Banyo Aynası Nasıl Temizlenir? (8. Dakika)

- Banyonuzdaki tüm aynalara cam temizleyici sıkın.

- Temiz bir bez alın ve aşağıdan yukarıya doğru silmeye başlayın.

- Aynı işlemi aynanızın geri kalanında uygulayın.

 

5. Adım: Banyo Lavabosu Nasıl Temizlenir? (9. Dakika)

 

-        Banyo lavabosunun iç ve dış yüzeyine ve banyo musluğuna seçtiğiniz temizleyiciyi uygulayın.

-        Temiz bir bez veya sünger kullanarak lavabodaki diş macunu lekelerini ovalayın.

-        Lavabodaki tüm toz ve kiri silin.

- Lysol Dezenfektan Sprey ile dezenfekte edin.

 

6.     Adım: Banyo Zemini Nasıl Temizlenir? (10. Dakika)

 

-        Temizlik kovasında bir miktar seçtiğiniz bir temizleyici ile sıcak suyu karıştırın ve yerleri bu suyla silin.

-        Yerleri silmeye kapıya en uzak olan köşeden başlayın ve yatay hareketlerle silmeye devam edin.

- Küf ve mantar oluşumunu bir haftaya kadar engellemek için Lysol Dezenfektan Sprey ile dezenfekte edin.

 

Dip Köşe Banyo Temizliği

Hızlı bir temizlik meşgul insanlar için pratik olsa da derinlemesine temizlik ve dezenfeksiyon yerini hiçbir şey tutamaz. Derinlemesine temizlik ve dezenfeksiyon gerektiren durumlarda banyonuzun farklı kısımlarını nasıl temizleyeceğinizi anlatan makalelerimize bir göz atın:

·       Duşakabin

·       Küvet

·       Banyo lavabosu

 

Banyodaki bu alanları da unutmayın:

 

Diş Fırçalık ve Fırçalık Tutacağı

Diş fırçalığınız banyonuzun neresinde duruyor? Eğer tuvalete yakın bir yerde duruyorsa derhal oradan kaldırın! Diş fırçanızı her kullanımdan sonra iyice durulayın ve özellikle hasta iken belli aralıklarla, diş fırçanızı değiştirin. Diş fırçalığı evinizde en çok mikrop barındıran üçüncü eşyadır. Bu nedenle içini ve dışını düzenli olarak temizleyin ve dibinde kir birikmesine engel olun.

Musluklar

Banyo musluğu da bakteriler için uygun bir yuvadır çünkü gün içinde bu musluklara suyu açıp kapatırken pek çok kişi dokunur. Burada biriken mikropların yayılmasını engellemek için musluklarınızı temizledikten sonra Lysol® Dezenfektan Sprey ile dezenfekte edin.

Lamba Düğmeleri

Fazla el temasına maruz kalan yüzeylerde çok sayıda zararlı mikrop barınır. Mikropların, evinizin diğer bölümlerine bulaşmasını engellemek için lamba düğmelerini ve kapı kollarını her hafta düzenli olarak dezenfekte ettiğinizden emin olun.

Yüzeyler

Genel olarak yüzeyleri nasıl temizlemeniz gerektiğinden daha önce bahsetmiştik. Nemli ortamlar mikropların en iyi dostudur ve evin içinde banyo kadar nemli olan bir başka ortam daha yoktur. Bu nedenle, banyoda oluşan beyaz ve gri küfleri temizlemek için derinlemesine temizlik yaptıktan sonra Lysol® Dezenfektan Sprey ile dezenfekte edin.

Duş Perdeleri ve Kapılar

Duş perdeleri ve kapılar en sık ıslanan ve ıslak bırakılan yerlerdir. Bu yüzden de bu bölgeler adeta birer küf mıknatısı haline gelir. Beyaz ve gri küf oluşumunu önlemek için Lysol® Dezenfektan Sprey kullanın.

Banyonuzu Temiz Tutmak İçin Ekstra İpuçları

Düzenli olarak derinlemesine temizlik yapmanın yanı sıra, kısıtlı zamanda bile banyonuzu temiz tutma konusunda işinize yarayacak birkaç ipucu:

Az Ama Sık Temizlik Yapın

Her vakit bulduğunuzda yapacağınız 10 dakikalık temizlik, uzun vadede çok fazla zaman ve enerji tasarrufu sağlar. Her zaman elinizin altında Lysol® Dezenfektan Sprey bulundurarak lavaboları, fayansları, klozet kapaklarını, küvetleri, çöp kutularını ve banyo zeminini kolayca dezenfekte edebilir, virüs ve bakterilerin %99,9’unu yok edebilirsiniz.

Tuvalet Kapağını Kapatmadan Sifonu Çekmeyin

Mikropların banyonuza yayılmasını önlemek için sifonu çekmeden önce daima tuvaletinizin klozetinizin kapağını kapatın. Klozetinizi her hafta tuvalet temizleyicisi ve fırça ile temizleyin ve ardından klozet kapağını Lysol® Dezenfektan Sprey ile dezenfekte edin.

Banyo Yaparken Banyo Camını Açın

Banyoda beyaz ve gri küf oluşumunu önlemek adına duş alırken veya banyo yaparken camı açmalı, havalandırmayı çalıştırmalı ve kapınızı kapatmalısınız. Banyoda küf oluşumunu engellemek için Lysol® Dezenfektan Sprey önceden temizlenmiş yüzeylere, hiç kuru yer kalmayıncaya dek püskürtün. Bu işlemi birer hafta arayla tekrarlayın.

 

Temizlik yapmak angarya haline gelmek zorunda değildir ve kendi başınıza yapabilecekken banyonuzu temizlemesi için bir profesyonel tutmanıza da gerek yoktur. Doğru ürün kullanımı ve doğru hazırlık ile temizlik, aslında çocuk oyuncağıdır."Biyositleri güvenli kullanınız. Kullanmadan önce her zaman ürün etiketini ve kullanım talimatlarını okuyunuz.”