Efsane: Sivrisinekler Koronavirüs Yayıyor

Efsane: Sivrisinekler Koronavirüs Yayıyor

Facebook gibi sosyal medya uygulamalarında koronavirüsün sinek ısırığıyla yayılabileceği yönünde pek çok spekülasyon yapıldı.

Bu doğru bir bilgi değildir.

SARS-CoV-2 olarak da bilinen koronavirüs, solunum ile ilgili bir virüstür. Ağızdaki tükürükte ve burundaki mukusta bulunur ve enfekte bir kişi öksürdüğünde, hapşırdığında ve hatta konuştuğunda küçük damlacıklar yoluyla yayılır.

Enfeksiyon genelde ağızdan ve burundan çıkan damlacıkların, yakındaki insanların ağızlarına ve burunlarına değmesiyle bulaşsa da, gözlerin ıslak yüzeyinden de bulaşabilir.

Herhangi bir belirti göstermeyen enfekte insanlar da hastalığı başkalarına bulaştırabilir.

Koronavirüs yüzeylerde ve nesnelerde yaşayabilir ve insanlar virüslü yüzeylere dokunduktan sonra ellerini ağızlarına, burunlarına ve gözlerine sürerlerse enfekte olabilirler. Koronavirüsün kan yoluyla bulaşan bir virüs olduğu düşünülmüyor. Bu yüzden de sıtma hastalığı gibi sineklerden bulaşma olasılığı düşüktür.

Bu Söylenti Nereden Çıktı?

Bu iddia ilk olarak Facebook’ta ortaya çıktı fakat o günden sonra bu iddiayı ortaya atan gönderi yayımdan kaldırılmış gibi görünüyor. İnsanlar, bu virüsün nereden geldiği ve nasıl bulaşabileceği ile ilgili spekülasyon yapmaya devam ettikçe, bu söylenti başka sosyal medya platformlarında da yayıldı. 

Amerikan Sivrisinek Kontrol Derneği üyesi bilim insanı Joseph Conlon, Amerikan hükümetinin hastalığın sivrisineklerle bulaşması hakkındaki bilgileri gizlediğine dair söylentiler duyduğunu söylüyor. Fakat kendisi koronavirüsün sivrisinekten bulaşma ihtimalinin olmadığını düşündüğünü teyit etti. 

Bu iddia neye dayanıyor?

Her ne kadar COVID-19, pek çok insanın aklına önceden az bilinen bir hastalık olan ama 2015-2016'da Afrika'dan Güney ve Kuzey Amerika'ya yayılan ve büyük endişeye neden olan Zika virüs hastalığını getirmiş olsa da Zika; hastalık taşıyan sivrisineklerin ısırıklarıyla insanlar arasında yayılan farklı bir virüs türünden kaynaklanır.

Henüz koronavirüsün sivrisinekleri enfekte edebileceğine dair hiçbir kanıt olmasa da, bu gelecekte bir olasılık olabilir.

Güvenilir Kaynaklar Ne Diyor?

Dünya Sağlık Örgütü, sivrisineklerin koronavirüsü bulaştırabileceğine dair bugüne kadar hiçbir kanıt bulunmadığını açıkça ifade ediyor. Covid virüsüne maruz kalmış insanların ağızlarından ve burunlarından çıkan enfekte damlacıkların, virüsün bulaşmasının ana sebebi olduğunu ve sık sık el yıkamanın insanların kendilerini korumasının en iyi yolu olduğunu da tekrar ediyor.

Benzer şekilde, ABD Hastalık Kontrol Merkezleri, COVID-19'un sivrisinek veya kene ısırıklarıyla yayıldığını gösteren hiçbir veriye sahip olmadıklarını ve kişiler arası temasın başlıca risk olduğunu söylüyor.

Analiz EIU Healthcare tarafından yapılmış, Reckitt Benckiser tarafından desteklenmiştir.

"Biyositleri güvenli kullanınız. Kullanmadan önce her zaman ürün etiketini ve kullanım talimatlarını okuyunuz.”