Seyahatte Sağlığınızı Korumak İçin 5 Öneri

Seyahatte Sağlığınızı Korumak İçin 5 Öneri

İster iş için seyahat ediyor olun ister yaz tatili için, sürekli seyahat etmek vücudunuzu bitkin düşürebilir. Vücudunuz kendi rutininin ve düzeninin dışına çıktığında, bağışıklık sisteminiz bakteri ve mikropların saldırısına açık hale gelebilir. Evimizden uzaktayken hepimiz gündelik beslenme ve egzersiz rutinlerimizi bir kenara bırakma eğilimindeyiz. Ancak seyahatlerinizde sağlıklı alışkanlıklarınızdan vazgeçmeyin. İyi düşünülmüş birkaç seyahat sağlık önerisiyle önceden planınızı yapın ve sağlıklı kalın!

1.Ellerinizi Yıkayın

Nerede olursanız olun, ellerinizi yıkamak her zaman önemlidir. Ellerinizi yıkamak, mikropların hem başkalarına yayılma hem de kendinize bulaşma riskini azaltmaya yardımcı olur. Akşam yemeği için dışarı çıkmış olmanız, yemekten sonra lavaboya uğrayıp uzun ve bol köpüklü bir el yıkama molası veremeyeceğiniz anlamına gelmez.

2. Bavulunuzu Akıllıca Hazırlayın

Her duruma hazırlıklı olun. Olası tüm ihtimalleri önceden düşünün ve ihtiyaç duyabileceğiniz şeyleri içine koyduğunuz küçük bir çanta hazırlayın. Çantanızın içine ne koyacağınızdan emin değil misiniz? İşte işinize yarayabilecek bazı seyahat ürünleri:

 • Güneş kremi
 • Böcek kovucu
 • Antibiyotik krem
 • -shal/Mide rahatsızlığı ilacı
 • Aspirin, Parasetamol ya da İbuprofen gibi ağrı kesiciler
 • El dezenfektanı
 • Alerji ilacı
 • Soğuk algınlığı/grip ilaçları
 • Mide ekşimesine karşı ilaçlar
 • Araba tutmasına karşı ilaçlar
 • Ateş ölçer

3.Ateşinizi Ölçün

Ateş, bağışıklık sistemimizin bakteriyel ve viral enfeksiyonları etkisiz hale getirdiğini gösteren ilk işarettir. Ateşiniz yüksek değilse bile vitamin almanın ve vücudunuzun size verdiği diğer uyarıları dikkate almanın zamanı gelmiştir.

4. Bacaklarınızı Esnetin

Uzun süre oturduğunuzda, derin ven trombozu ya da hareketsizlikten bacaklarda oluşan kan pıhtılaşması riski artar. Derin ven trombozu ciddi bir durumdur ve kan pıhtıları hareket ederse akciğer embolisiyle bile sonuçlanabilir. Özellikle hamile kadınlar derin ven trombozu açısından risk altındadır. Bundan kaçınmak için bacaklarınızla sürekli küçük hareketler yapın ve mümkün olduğunca esnetin. Ayak bileklerinizi çevirin ve dizlerinizi bükmeyi deneyin.

5. Etrafınızı Temizleyin

İşte maddelerin sonuncusu ama seyahat esnasında sağlıklı kalmanız için son derece önemli olanı; tam bir hijyen hastası olup, içinizdeki Lysol® kahramanını ortaya çıkarın. Bir sonraki yolculuğunuzda Lysol Dezenfektan Sprey ile yola çıkın ve otel odanızdaki, uçaktaki, hatta taksideki yüzeyleri bile dezenfekte edin. Tüm bu yüzeyler mikroplarla kaplıdır ve büyük ihtimalle de yeterince temizlenmemişlerdir. Sizden önce daha kaç kişinin oda servisini çağırmak için otel odanızdaki telefona dokunduğunu bir hayal edin. Ayrıca, araba yolculukları için mükemmel bir arkadaş olan Lysol Antibakteriyel Yüzey Temizleyici Mendili deneyin. Özellikle konu çocuklar olduğunda bir sonraki mikrobun nereden bulaşacağı asla belli olmaz.

Seyahati bahane etmeyi bırakın. Lysol® ile temiz ve sağlıklı kalın.

"Biyositleri güvenli kullanınız. Kullanmadan önce her zaman ürün etiketini ve kullanım talimatlarını okuyunuz.”