Efsane: COVID-19’a Neden Olan Virüs, Soğuk Algınlığının Mutasyon Geçirmiş Halidir

Efsane: COVID-19’a Neden Olan Virüs, Soğuk Algınlığının Mutasyon Geçirmiş Halidir

Bu efsane, koronavirüsün çok fazla türü olduğu ve bu türlerin bazıları soğuk algınlığına yol açtığı için ortaya çıktı. Ancak COVİD-19’a sebep olan koronavirüs yeni bir virüstür ve bu virüsün soğuk algınlığına sebep olan koronavirüs ile doğrudan bir ilişkisi yoktur.

Koronavirüsler birbirine benzer birçok virüsten oluşan bir ailedir. Bu ailenin bazı üyeleri insanlara bulaşırken bazıları sadece hayvanlara bulaşır. Covid-19’a sebep olan koronavirüsün insanlara bulaşmak için mutasyona uğramadan önce yarasa gibi bir hayvanda ortaya çıktığı düşünülüyor.

Soğuk algınlığı; hapşırma, burun tıkanıklığı, öksürme, boğaz ağrısı gibi belirtileri olan yaygın bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Bu enfeksiyon sadece koronavirüs değil, birçok farklı virüs yüzünden de olabilir.

Covid-19’un öksürük ve boğaz ağrısı gibi bazı belirtileri soğuk algınlığı ile benzer olsa da Covid-19 soğuk algınlığından çok daha ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu hastalık, farklı bir koronavirüs yüzünden oluşan farklı bir hastalıktır.

Bu Söylenti Nereden Çıktı?

Bu efsane, “SARS-Cov-2 soğuk algınlığının mutasyon geçirmiş şeklidir” iddiasını çürütmek için Medical News Today’in internet sitesinde yayınladığı bir rapor ile bildirildi. Ancak bu söylentinin neye dayandığı belli değildir.

 Bu iddia neye dayanıyor?

Dünyada yüzlerce tür koronavirüsün olduğu düşünülüyor ve bunların yedisinin insanlara bulaştığı biliniyor.

 Journal of the American Medical Association dergisi insanlarda bulunan, özellikle ciddi hastalıklara sebep olan koronavirüsler hakkında bilinenleri hakem denetimine dayalı bir makale ile özetledi.

4 farklı tür koronavirüs (229E, NL63, OC43, HKU1) insanlarda soğuk algınlığı gibi hafif solunum enfeksiyonlarına neden olur. Soğuk algınlığının %30’unun daha yaygın olan ve ciddi sonuçlar doğurmayan koronavirüslerden kaynaklandığı düşünülüyor. Geri kalan %70’i ise rhinovirüs, respiratuar sinsiyal virüs ya da henüz isimlendirilmemiş farklı virüs tiplerinden kaynaklanıyor.

İnsanlarda bulunan şu üç koronavirüs ise ciddi hastalıklara sebep olur: 

  • SARS-CoV: 2003’te Ağır Akut Solunum Yolu Yetersizliği Sendromu’na sebep oldu.

  • MERS-CoV: 2012’de Ortadoğu Solunum Sendromu’na sebep oldu.

  • SARS-CoV-2 Şu anki COVID-19 pandemisine sebep oldu.

SARS-CoV-2 daha çok SARS-CoV virüsü ile ilişkilidir. Her iki virüsün de insanlara bulaşmak için mutasyona uğramadan önce hayvanları, özellikle yarasaları enfekte eden virüsler olarak ortaya çıktığı düşünülüyor.

Güvenilir Kaynaklar Ne Diyor?

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri diyor ki: “2019’da COVID-19 hastalığına neden olan virüs, insanlar arasında yaygın olarak dolaşan ve soğuk algınlığı gibi hafif hastalıklara sebep olan koronavirüs ile aynı değildir.”

EIU Sağlık Hizmeti tarafından analiz edildi, Reckitt Benckiser tarafından desteklendi.

"Biyositleri güvenli kullanınız. Kullanmadan önce her zaman ürün etiketini ve kullanım talimatlarını okuyunuz.”