Skip to main content

Çocuklar Koronavirüsten Etkilenmez

EFSANE: Çocuklar Koronavirüsten Etkilenmez

Efsane: Çocuklar Koronavirüsten Etkilenmez

 

Öksürük ve soğuk algınlığı gibi solunum yolu enfeksiyonları çocuklarda yaygındır ve hasta olan çocuklar ailelerine ve çevrelerindeki insanlara hastalık bulaştırabilir. Peki çocuklar yeni tip koronavirüse yakalanma konusunda ne kadar risk altında?

 

İlk bulgular çocukların da COVID-19’a yakalanabileceğini ancak çocukların bu hastalığa yakalanma riskinin daha düşük olduğunu ve genellikle hafif atlattıklarını gösteriyor. Bu durum ailelerin içini biraz rahatlatsa da tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Zira çocuklar hastalığı hafif atlatsa dahi virüsü yetişkinlere bulaştırabiliyor ve bu hastalık yetişkinlerde ciddi sonuçlar doğurabiliyor. Ayrıca çocuklarda görülen vakaların çoğu hafif olsa da bütün vakalar henüz tespit edilmemiş olabilir.

 

Her yaştan insan için elleri düzenli olarak yıkamak ve kirli ellerle ağıza, buruna ya da gözlere dokunmaktan kaçınmak gibi önlemler virüse yakalanmamak için çok önemlidir. Bu önlemler sizi ve çevrenizi virüsten korumaya yardımcı olur.

 

Çocuklara koronavirüs bulaşmadığı iddiası nereden geliyor?

 

Bütün aileler, mide gribi (norovirüs) ya da suçiçeği gibi hastalıkların kreşlerde ve okullarda kolayca yayıldığını bilir. Bu yüzden COVID-19 gibi yeni tip virüslerin çocuklara daha kolay bulaşabileceği düşüncesi insanları endişelendirmektedir. Ancak son zamanda yapılan haberler çocukların koronavirüse karşı güvende olabileceğini iddia ediyor.

 

Bu iddia neye dayanıyor?

 

COVID-19 salgını ortaya çıkınca, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) gibi kurumlar virüsün çocuklara bulaşma riskinin yüksek olması ve çocuklar üzerinde daha ciddi etkilerinin olabileceği gibi endişelere cevap aramak için devreye girdi.

 

Bu hastalık sık sık griple karşılaştırıldığı için bu tip endişelerin olması doğal. Çünkü gribin yayılmasında çocuklar önemli bir faktördür. Keza, ölüm oranı az olsa da, okul öncesi çocukların diğer yaş gruplarına oranla grip yüzünden hastaneye daha çok yatırıldığı bildiriliyor.

 

Ancak, daha fazla bilgi toplandıkça çocuklarda COVID-19 vakalarının daha az teşhis edildiği ve çocukların bu hastalığı hafif atlattığı görülüyor.

 

Koronavirüs konusundaki en kapsamlı araştırma, virüsün de ortaya çıktığı Çin’de yapılmıştır. Bu araştırmaya göre koronavirüs teşhisi konulan vakaların sadece %2’sinin 19 yaş altı gençlerde ve çocuklarda görüldüğü tespit edilmiştir. Bu yaş grubunda sadece bir ölüm gerçekleşmiştir, bu da koronavirüse yakalananların sadece %0,1’ini oluşturmaktadır.

 

Çin’de yapılan başka bir araştırmaya göre çocuklarda görülen COVID-19 vakaları genelde hafif atlatılmıştır. Ancak bazı çocuklar zatürre belirtileri de göstermiştir. Yine de ebeveynler çocuklarının ellerini tıpkı yetişkinler gibi yıkadığından ve koronavirüse yakalanmaları halinde gerekli tedbirleri aldıklarından emin olmalıdır.

 

Güvenilir kaynaklar ne diyor?

 

Çocuklarda COVID-19 vakaları üzerine yapılan ilk araştırmalar bazı endişeleri gidermiştir. Ancak hala bilgi sahibi olmadığımız konular bulunmaktadır. Bu yüzden çocuklar için de koruyucu tedbirlerin alınması ve hastalıkla savaşırken dikkat edilmesi hijyen kuralları göz ardı edilmemelidir.

 

28 Şubat tarihinde Dünya Sağlık Örgütü , 19 yaşın altındaki çocukların toplam vaka sayısının sadece %2,4’ünü oluşturduğunadayanarak “Çocuklarda görülen vakalar nispeten daha az ve hafif atlatılıyor” açıklamasını yapmıştır.