Skip to main content

Gargara Yapmak Covid-19’dan Korur Mu?

Gargara Yapmak Covid-19’dan Korur Mu?

Ticari amaçla satılan ağız gargaraları Covid-19’un yayılmasını yavaşlatmak için kullanılabilir mi? Cardiff Üniversitesi'ndeki bir grup bilim insanı, bazı ağız gargaralarının antiviral etkiye sahip olduğunu keşfettikten sonra, ağız gargaralarının, COVID-19'a neden olan SARS-CoV-2 için test edilmesini talep etti. 

 

Alkol veya başka formülasyonlardan oluşan gargaraların, enfekte bir kişinin boğazındaki ve tükürüğündeki virüs miktarını düşürebileceğini, bunun da hastalardaki semptomları azaltabileceği ve hastalığı daha az bulaştırır hale gelecekleri öne sürülüyor.

 

Tüm bu iddialara rağmen, gargaralar henüz SARS-CoV-2'ye karşı test edilmediğinden koronavirüse iyi gelip gelmeyeceği tartışmalı...Virüsün yayılmasını önlemek konusunda tavsiye edilebilmesi için gargaraların güvenilir testlerden geçmesi gerekir. Bununla birlikte insanlar gargara kullanırken şişede yazan talimatlara uymalıdır.

 

İnsanlar virüsten korunmak için ağızlarını yıkamanın etkili olacağına inanmaktan ziyade sosyal mesafe kuralına uymaya ve ellerini hijyenik tutmaya devam etmelidir.

 

Bu söylenti nereden çıktı?

Cardiff araştırmacılarının SARS-CoV-2 için gargaraların test edilmesini istemesi üzerine medyada birkaç makale yayınlandı. Ağzın yıkanmasının ya da gargara yapılmasının virüse karşı önlem almada yardımcı olabileceği konusundaki söylentiler bir süredir ortalıkta dolaşıyor. Ağzın tuzlu suyla çalkalanmasının ya da gargara yapmanın genel hijyen anlayışının bir parçası olduğu bazı ülkelerde (Japonya gibi) bu konu, solunum yolu hastalıklarına karşı önerilen koruyucu bir tedbirdir.

 

Bu iddia neye dayanıyor?

Cardiff’teki araştırmacılar; gargara yapmanın SARS-CoV-2’ye karşı etkili olabileceğine dair bir kanıt olup olmadığını araştırmak için gargara yapmak ve virüsler hakkında önceden yayınlanmış çalışmaları incelediler.

 

Araştırmacılar, gargaranın içinde bulunan alkol dahil bazı bileşenlerin, doğrudan SARS-CoV-2 üzerinde denenmese dahi, koronavirüsleri çevreyeleyen katmana benzer lipid katmanlarını parçaladığını keşfettiler.

 

Gargaralarda el dezenfektanlarından daha az yoğunlukta alkol bulunur. El dezenfektanlarında %60 ila %70 oranında alkol bulunurken, ticari amaçla satılan gargaralarda bu oran %14 ila %27 arasında değişir. Ayrıca gargaralar mentol yağı ve okaliptus yağı gibi temel yağlar da içerir. ABD’de ağız çalkalamak için sık kullanılan bir diğer kimyasal ise klorheksidindir.

 

Araştırmacılar ticari amaçla satılan ve içerisinde alkolle beraber temel yağları bulunduran gargaraların 30 saniyelik çalkalama ile kullanıldığında grip ve uçuk virüsünü önleyebileceğinin kanıtlandığını söyledi. Klorheksidin ise laboratuvarda insan kullanımı için değil, sadece virüslere karşı test edildi. Araştırmacılar bir çalışmada klorheksidinin koronavirüse karşı çok az etkide bulunduğunu söyledi ve alkol ile birleştirilmesini önerdi.

 

Cardiff’li araştırmacılar, gargara yapmanın ağız ve boğazlardaki virüs miktarını azaltıp azaltmadığını, hangi gargaranın en etkili olduğunu ve virüslerin yayılmasını azaltmak için en etkili gargara yöntemini bilim adamlarının bulması gerektiğini ifade ediyor. Ağzı su ile çalkalamaktan ziyade alkol ve klorheksidin içeren gargaralarla ağzı çalkalamanın ne kadar güvenli olduğunun da ayrıca araştırılması önem arz ediyor.

 

Güvenilir Kaynaklar Ne Diyor?

Ağız gargaraları şu an için COVID-19’a karşı bir önlem olarak önerilmiyor. Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu şöyle diyor: “Düzenli olarak gargara yapmanın (deniz suyu ya da tuzlu su ile) yeni tip koronavirüs enfeksiyonundan insanları koruduğuna dair bir kanıt yoktur. Bu işlem boğaz ağrısını azaltmaya yardımcı olsa da virüsün ciğerlerinize girmesini engellemez.”