Skip to main content

Efsane: Üzerinize Klor ya da Çamaşır Suyu İçeren Kimyasallar Sıkmak Koronavirüse Karşı Sizi Korur

Efsane: Üzerinize Klor ya da Çamaşır Suyu İçeren Kimyasallar Sıkmak Koronavirüse Karşı Sizi Korur

Bu söylenti koronavirüs salgınının ilk günlerinden beri sosyal medyada dolaşıyor. Bu bilgi yanlış olmakla beraber, vücudunuza klor ya da çamaşır suyu içeren kimyasallar sıkmanız tehlikeli olabilir.

 

Bu fikrin nasıl ortaya çıktığı hala daha bilinmemektedir. İnsanlar, yüzeyleri temizlemek için kullanılan bu kimyasalları muhtemelen kendilerini dezenfekte etmek için de kullanabileceklerini düşündü. Ancak, eğer vücudunuzda virüs bulunuyorsa bu kimyasallarla vücudunuzu temizlemeye çalışmanızın hiçbir faydası yoktur. Ellerinizi virüsten arındırmak, virüsün yayılmasını önlemek ve virüsü ağzınıza, gözünüze ya da burnunuza bulaşmaması için ellerinizi köpürterek yıkamak yeterlidir.

 

Klor ya da çamaşır suyu gibi kimyasallar gözünüze ya da mukoza zarınıza (ağzınızın ve burnunuzun içi gibi) doğrudan temas ederse bu bölgelere zarar verir. Ayrıca bu spreyleri içinize çekmek de solunum güçlüklerine neden olabilir.

 

Ürünleri daima etiketteki talimatlara uygun olarak kullanın.

 

Bu söylenti nereden çıktı?

Hikayenin nasıl başladığı belirsizdir. Ancak, yaygın bir haber, Hindistan’ın Uttar Pradesh eyaletinde yetkililerin bir grup göçmen işçinin üzerine klor ve su karışımı püskürttüğünü yayınladı. Daha sonra yerel hükümet bu kimyasal kullanmaya “çok hevesli” yetkilileri kınadı. 

 

Bu iddia neye dayanıyor?

Virüs taşıyan insanların klor ya da çamaşır suyuyla “dezenfekte” edilebileceği iddiasının bilimsel bir dayanağı yoktur. Bu dezenfektanlar sadece yüzeyleri temizlemek için kullanılır.

 

Eğer bir insanda COVID-19’a neden olan virüs bulunuyorsa, vücudundaki hücreler enfekte olur. Bu virüs insanların tükürük ve mukusunda bulunur. Böylece her öksürük ve hapşırıkta virüs damlalar halinde yayılır. Enfekte olan insanlar ağızlarına, gözlerine ya da burunlarına dokunurlarsa veya ellerine öksürür ya da hapşırırlarsa, virüsün parçacıkları ellerine bulaşır. Ellerinden de diğer yüzeylere taşınır. Bu yüzeylere dokunarak da diğer insanlar virüs kapabilir.

 

Eğer dışarıdaysanız ve elinizi yıkayacak bir yer yoksa ellerinizi temizlemek için alkol bazlı el dezenfektanlarını kullanabilirsiniz. Ancak, vücudunuzun her tarafına alkol püskürtmenin ekstra bir faydası yoktur.

 

Ne insanlara dezenfektan sıkmak virüsün yayılmasını, ne de kendinize dezenfektan sıkmak virüse yakalanmanızı engeller. Virüse yakalanmışsanız bunların herhangi bir yardımı olmayacaktır.

 

Koronavirüsün size bulaşma ihtimalini azaltmanın en iyi yolu; ellerinizi sık sık köpürterek yıkamak ve sosyal mesafe kuralına uymaktır.  

 

Güvenilir kaynaklar ne diyor?

Dünya Sağlık Örgütü diyor ki: “Vücudunuzun her yerine alkol ya da klor sıkmak, vücudunuzda bulunan virüsü yok etmez. Bu tür kimyasallar sıkmak kıyafetleriniz ve mukus zarınız (gözler, ağız) için zararlı olabilir. Hem alkol hem de klorun sadece yüzeyleri temizlemek için yararlı olduğunu ancak bu kimyasalların doğru yönlendirmelerle kullanılmaları gerektiğini unutmayın.”

 

EIU Sağlık Hizmeti tarafından analiz edildi, Reckitt Benckiser tarafından desteklendi.